Forverka
Forverka: vzácná dvoubarevná slepička
Slepice Vorwerk neboli podomácku forverka. Vzácné plemeno pocházející z Německa.
Slípka dostala jméno podle chovatele Oskara Vorwerka. Přišel s nápadem vyvinout atraktivní plemeno, které by bylo lehké a mělo výbornou zmasilost. Nejprve se mu podařilo vyšlechtit plemeno Lakenvelder s perličkovýcm vzorem, později byla přidána zlatá barva a forverka byla na světě. Plemeno je velice vzácné, po druhé světové válce bylo téměř vytraceno, dnes se ovšem na výstavě drůbeže sem tam objeví.
Jejich znaky a chov
- Znaky: Forverku řadíme mezi lehká plemena slepic, vyniká ovšem poměrně velikým tělesným rámcem. Váha dospělé slípky se pohybuje kolem 2,2 kg, u kohoutka je potom váha vyšší a to 2,8kg. Dobře létají, jsou to přeci lehká plemena, je tedy důležitý mít je pod neustálým dohledem či dobře zabezpečit jejich výběh. Chovají se pouze v jednom barevném rázu a svého konečného zbarvení dosáhnout vždy až po třetím přepeření.
- Chov.: Velký výběh využijí s radostí, chovat je ovšem můžeme i v menším prostoru, na dvorečku či ve voliérách. Jsou hodně živé a shánčlivé. S trochou trpělivostí se dají lehce ochočit. Kohuti jsou velmi tolerantní a v hejnu můžete mít kohouty klidně i dva.
Dvojí užitek
Chovem forverek zabijete hned dvě mouchy jednou ranou. Slepičky jsou výborné nosnice a zároveň se často chovají pro své maso. Snáška se pohybuje v rozmezí 150 až 170 ks vajec za rok o hmotnosti kolem 55 g.
Skořápky mají lehce krémovou barvu. Kuřátka malých forverek jsou značně robustní a velmi rychle vám vyrostou.
Jedna jediná
Plemeno se vyskytuje výhradně v jednom, a to v původním barevném rázu, kdy je tělo žluté až zlaté a hlava a ocas potom barvy černé.
K vyšlechtění byla právě použita zlatá barva oproti bílým lakenfeldkám, aby se slípky tak často neušpinily. A ačkoli to není příbuzné německé společnosti, která vyrábí vysavač Vorwerk, je to jediné kuře na světě, které sdílí své jméno se značkou domácích spotřebičů.