O plemeni
HOLANDSKÁ ZAKRSLÁ KOZA
třída: savci, řád: sudokopytníci, čeleď: turovití
HISTORIE: Toto nejmenší plemeno koz bylo u nás dříve chováno téměř výhradně v zoologických zahradách, v dnešní době jsou chovány spíš u soukromých chovatelů, nejčastěji jako dvoubarevné a tříbarevné.
PŮVOD: Jak již sám název napovídá, pochází tato kozička z Holandska, i když v Německu bývá též nazývána „německá zakrslá“.
VZHLED: Na rozdíl od druhého u nás chovaného plemene kozy kamerunské, působí jemnějším a ušlechtilejším dojmem – je menší s kohoutkovou výškou
SRST: Jemná, lesklá, krátká a dobře přiléhavá, delší na hřbetě (hlavně u kozlíků). Bradku má hlavně kozel, někdy ji mívá i vůdčí samice ve stádě.
VÝZNAM: Toto zvíře nemá z hlediska užitkovosti žádný hospodářský význam, chová se pro radost, jako vynikající společník na hraní k dětem (svou inteligencí a chováním připomíná psa). Holanďanka se NEDOJÍ mléko má pouze pro potřebu kůzlat.
NÁROKY NA VÝŽIVU: Holanďanka je nenáročná, postačí jí pastva - na jednu kozu se počítá s alespoň 300 - 400 m² plochy na pastvinu, v zimě seno (2 kozičky spotřebují za zimu cca 1 velký kulatý balík), liz. Oves, případně speciální granule pro ovce a kozy (krmná dávka pro jedno zvíře je cca
NÁROKY NA OŠETŘOVÁNÍ: Dle potřeby stříháme paznehty, pravidelně 2x ročně odčervujeme - nejlépe injekčně aplikovaným přípravkem, který zvíře zbaví jak vnitřních, tak i vnějších parazitů. Kdo dává přednost přírodním přípravkům, může využít bio solný minerální liz Osvior Star Block Phyto Vers obsahující esenciální oleje z deseti bylin zaručující hlístopudný efekt, nebo dobře fungují i listy z ořešáku.
POVAHA: Individuální, obecně je toto plemeno klidné, mírné, dobrácké a mazlivé povahy, je vhodné pro děti - to platí i pro kozlíky (pokud kůzle úmyslně nenaučíme trkat). Někdy se stává, že okusují dřevěné části ustájení, proto je vhodné celoročně podávat větve k okusu, kozy z nich olupují kůru, slabé výhonky konzumují celé, není to zlozvyk - je to jejich přirozená potrava, v přírodě tvoří velkou část jejich jídelníčku.
POHLAVNÍ DOSPĚLOST: Dospívá v šesti měsících. V případě přítomnosti kozlíka ve stádě je známá pohlavní dospělost i dřívější a to již ve věku čtyř měsíců.
ROZMNOŽOVÁNÍ: Říji vyvolává zkracující se podzimní den, kůzlata se proto rodí v jarních měsících. V našem případě, kdy máme kozlíka přítomného ve stádě, rodí se kůzlata celoročně, po 145 denní březosti se rodí většinou 1 mládě, dvojčata a trojčata jen výjimečně. Je ale znám i případ čtyřčat a to úspěšně přirozeně odchovaný! Přibližně tři týdny po porodu je koza opět připravena na krytí, ale ne vždy to bývá pravidlem.
ODSTAV KŮZLAT: Kůzlátka od nás odcházejí ve věku tří měsíců, poté sledujeme vemínko kozy a případně oddojujeme vytvořené mléko.
STÁŘÍ KOZ: Holanďanky se dožívají 12 - 15ti let
ZÁPACH KOZLÍKA: Individuální, toto plemeno je cítit méně. Do jednoho roku není kozlík cítit vůbec, poté především v období říje. Hlavní pachové žlázy jsou umístěny na hlavě. Kozlík si záměrně močí na hlavu, aby svůj specifický pach znásobil a následně ho, otíráním o zadek a pohlavní orgány kozy, nanesl na kozu. Jeho chování samce ve stádě je zvláštní také v tom, že své kozy si chrání i před člověkem mužského pohlaví a to tak, že buďto vydává sobě vlastní zvuky a když se, i přes toto varování, muž - vetřelec přiblíží k říjné koze moc blízko (nezáměrně), pomočí ho. Takto označený muž, který je "prkem" cítit už zdálky, si příště rozmyslí narušovat kozlíkovo teritorium ;-))). Mimo říji se chlapů nevšímá. Kozlíka lze pro potřeby domácího mazlíka nechat vykastrovat – zápach zmizí zcela. Preskrotální kastrace se provádí ve věku od 3 týdnů (potom prakticky v jakémkoliv stáří), v částečné anestézii, kdy se chirurgicky odstraní varlátka a "pytlík" zůstává, po několika měsících se zcela zatáhne. Cena kastrace se pohybuje kolem 300,- Kč. Po kastraci si kozlík zachovává svoji inteligenci a je více mazlivý.
USTÁJENÍ: Kvalitní suché zimní ustájení, od jara do podzimu venkovní výběh s přístřeškem chránícím před průvanem, deštěm a sněhem. Velikost stáje pro jednu kozu je cca 1,5 - 2 m2. Zdrojem pitné vody, pokud je ta možnost napojení na vodovod, plováková napáječka, která ve stáji odolá i -5 °C, poté nejlépe gumový kbelík a každý den obměňovaná čistá voda. Při novostavbě stáje jako podlahu doporučujeme systém vrstvení kamenů a štěrku, tzn. nejprve se vyspáduje půda pod vlastní podlahou, do ní se nasypou kameny o velikosti 10 - 20 cm (výška této vrstvy je 20 cm), další vrstvu tvoří větší štěrk o velikosti 5 cm (výška této vrstvy je 10 cm), poslední vrstvu tvoří jemný štěrk o velikosti 1 cm (výška vrstvy je 5 cm). Tento systém je doporučován proto, že mokré odteče podlahou ven a suché se jednou týdně vymete, nebo shrabe hráběmi. Dle potřeby potom doplňujeme jemný štěrk. Podestýlka - sláma i listí z ořešáku. Jako součást ustájení se také osvědčila dřevěná palanda, na které všechna zvířata ráda spí, na podlaze se necítí bezpečně, asi kvůli případným predátorům. Rozměry tohoto spaní na jednu kozu jsou: 60 x 60 x 30 cm (délka x šířka x výška). Do výběhu takto umístěná palanda také není zcela od věci, kozám slouží jako výborné přistínění a spí na ní mezi jednotlivou pastvou. Milují uměle vytvořenou hromadu z bezpečně poskládaných větších kamenů, na kterých si hrají a používají je jako přírodní drbátka, můžou se využít i různě velké dřevěné špalky. Ve výběhu a nebo ve stáji je dobré umístit drbátka, aby kozy neničily vybavení. Dveře do stáje ideálně půlená - přes léto otevřená dokořán, od podzimu do jara, uzavřená horní polovina, doplněná lamelovými protiprůvanovými clonami z průhledného PVC. Oplocení doporučujeme drátěné lesní pletivo vysoké 150 cm, doplněné jedním proužkem elektrického ohradníku ve výšce 35 - 40 cm, nebo dřevěná lať (prkno), jinak pletivo kozy v této výšce zničí drbáním. Foto našeho kozína včetně vybavení zde.
BARVA: Holandská zakrslá koza se vyskytuje v černé, bílé a černobílé, hnědé s černým pálením, hnědobílé a tříbarevné variantě.
KOZIČKU A NEBO KOZLÍKA? Tuto otázku je potřeba si dobře rozmyslet, hlavně když s chovem nechcete pokračovat. Obecně doporučuji koupit dvě zvířata, protože koza je stádové zvíře a jedna sama by velmi trpěla, zvlášť v případě, že doma není celý den nikdo a z práce se vracíte až pozdě odpoledne. Kozička, po dosažení pohlavní dospělosti a hlavně tedy na podzim, se bude dožadovat nakrytí a když v okolí žádného kozlíka neseženete, bude poptávku, a sní spojené průvodní chování (nepříjemné třídenní usilovné mečení), pravidelně každé tři týdny opakovat a to po dobu několika měsíců. Kozlík bude do roka bezproblémový, po této době začne být cítit, ale když v okolí není přítomna žádná říjná koza, nebo ovce! , je tento zápach akceptovatelný. Kastrovaný kozlík je pro potřeby mazlíka ideální a plně splňuje požadavek na bezproblémového nesmrdícího kamaráda, se kterým se nebudete nudit.
REGISTRACE: Zájemcům o kůzlátko doporučuji registrovat si svoje hospodářství a je dle zákona úplně jedno, jestli budete mít jen jednu kozičku a nebo koziček deset, a také je státu jedno, jestli chcete pokračovat v chovu a nebo kozičku budete mít jen na hraní pro děti a na spásání a ozdobu zahrady. I jedna kozička už je chov.
Registrace hospodářství a zvířat |
Pokud chcete mít doma kozičku, je nutné mít zaregistrované hospodářství. Registrace hospodářství není složitá věc a vyhnete se tím spoustě potížím, které by vás při případné kontrole čekaly. Při registraci se žádný poplatek nehradí. Nejdříve si vyplňte registrační lístek - Registracni_listek.xls [87 KB] Po vyplnění zašlete registrační lístek na adresu: Českomoravská společnost chovatelů, a.s. Hradištko 123 252 09 Hradištko nebo e-mailem na některé regionální pracoviště Za pár dnů vám přijde potvrzení + přidělené číslo hospodářství a stájový registr. - Registrace zvířat Tak máte už registraci hospodářství za sebou a zbývá zaregistrovat zvířata. Každá kozička by měla mít ušní známku. Takže se podíváte na číslo ušní známky a vyplníte hlášení: hlaseni_vzor.doc [57 KB],no a pak už stačí jen hlášení zaslat na mail uekozy@cmsch.cz a do pár dnů vám dorazí potvrzení o registraci. Vše si zapíšete do stájového registru a máte hotovo! |
Náhledy fotografií ze složky Holandská zakrslá koza